28
.
02
.
2024
Нія Нікель

12 лютого Всесвітній день обізнаності про епілепсію

Батькам

12 лютого Всесвітній день обізнаності про епілепсію. Більше 130 країн світу об’єднуються в цей день, щоб розповісти про одну з найпоширеніших хвороб у світі.

За даними ВООЗ, епілепсією хворіє кожна 26 людина на планеті, 80% хворих припадає на країни, що розвиваються. Парадоксально, але 70% цих людей можуть жити звичайне та активне життя, завдяки вчасній та кваліфіковано підібраній медичній допомозі.

У цей день ГО Епіпросвіта, яка допомагає людям з епілепсією, ділиться основною інформацією, яку має знати кожен українець.

No items found.

Міфи про епілепсію:

Міф: Епілепсією хворіють тільки з дитинства.

Факт: Епілепсія може проявлятися в будь-який момент життя, як генетична, так і спровокована ударом голови або сильним стресом. Тому так важливо, щоб кожна людина знала, що робити у випадку її появи.

Міф: Епілепсія заразна. 

Факт: Неможливо "підхопити" епілепсію від людини, яка має судомний напад. 

Міф: Якщо покласти ложку до рота людини під час нападу, вона не зможе проковтнути язик. 

Факт: Неможливо проковтнути язика під час епілептичного нападу. Якщо покласти щось людині до рота, можна зламати зуб або пошкодити ясна. Це також може призвести до того, що язик заблокує доступ повітря і призведе до утрудненого дихання, якщо предмет встановлений неправильно. 

Перша допомога, якщо у когось стався епілептичний напад:

 1. Зберігайте спокій і відмічайте тривалість судомного нападу. 
 2. Надайте безпечне положення людині, заберіть усі небезпечні предмети. Покладіть людину на бік, а під голову підкладіть щось м’яке, наприклад куртку.
 3. Не намагайтеся силою “зупинити” судоми: зігнути/розігнути кінцівки, притиснути людину до поверхні тощо.
 4. Не кладіть до рота жодних предметів. 
 5. Залишайтеся поруч з людиною під час судом. 
 6. Занотуйте час і симптоми судом, які спостерігали.

Якщо ви відчуваєте наближення нападу – ляжте на підлогу. підклавши під голову м’яку подушку або куртку. Не дивіться в телефон чи телевізор, швидка зміна кадрів може призвести до судом. Напишіть або розкажіть інструкцію оточуючим: що вам допоможе або що заважає, чи завершиться ваш напад самостійно, чи треба викликати швидку.

Як перевіритись на епілепсію та отримати лікування?

В Україні хворі на епілепсію мають право на безоплатне лікування за Програмою медичних гарантій, яку реалізує Національна служба здоров’я України (НСЗУ). Що це значить? Це значить, що хворі на епілепсію отримують безоплатно:

 • консультації лікарів загальної практики та спеціалістів вузького профілю (як невролог чи окуліст);
 • дослідження та аналізи;
 • ЕЕГ та МРТ;
 • оперативні втручання за показаннями;
 • лікування у стаціонарі;
 • психологічну допомогу та реабілітацію;
 • ліки за програмою “Доступні ліки” або постановою 1303;
 • виклики мобільних бригад;
 • паліативну допомогу.

Якщо ваші права порушуються і вам відмовляють у доступі до безоплатної медицини – будь ласка, зверніться до www.epiprosvita.org та залишіть заявку для безоплатної юридичної консультації.

Якщо ви підозоюєте, що у вас епілепсія – зробіть наступні кроки:

 • зверніться до сімейного лікаря, підпишіть декларацію (якщо ще не підписана) та отримайте направлення до невролога;
 • пройдіть назначені обстеження на аналізи від невролога, зазвичай це МРТ, ЕЕГ, аналізи крові та аналізи сечі, також можуть бути назначені генетичні аналізи, як епіпанель або загальний;
 • отримайте від невролога свою програму лікування та рецепти на ліки;
 • повторюйте видачу рецептів у сімейного лікаря онлайн або офлайн (обираючи, як комфортно вам).

Якщо ви хочете дізнатись про епілепсію більше – відвідайте заходи у трьох містах 12 лютого з 13:00 до 15:00:

- Львів, лікарня Св. Миколая, програма та попередня реєстрація.

- Харків, дитяча лікарня №5, програма та попередня реєстрація.

- Київ, Український медичний центр реабілітації дітей з органічним ураженням нервової системи Міністерства охорони здоров'я України, програма та попередня реєстрація.

На заходах представники Національної служби здоров’я України, Української протиепілептичної Ліги, юристи та представники місцевої влади розкажуть про пільги, можливості та права людей з епілепсією.
Якщо у вас немає такої можливості, ви можете відвідати сайт www.epiprosvita.org або nszu.gov.ua щоб знайти необхідну інформацію або лишити запит на безоплатну допомогу.
Слово епілепсія може викликати тривогу, але такі відомі люди як Елтон Джон, Теодор Рузвельта та співак Принц мали епілепсію. Своєчасна та стабільна медична допомога дозволили їм жити повноцінним життям та надихати мільйони. Не відкладайте своє здоров’я на завтра.